OneDrive Dosya İsteği Nasıl Kullanılır

Merhabalar;

Bu yazımda sizlere OneDrive üzerinde kullanıma sunulan “Dosya İste” özelliğini nasıl kullanacağımızı anlatmaya çalışacağım. Anlatıma geçmeden bu özelliğin ne işe yaradığı ve ne amaçla kullanılabileceği hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Hepimizin malumu yüksek boyutlu dosyaları mail üzerinden göndermemiz mümkün olmuyor. Bu durumda WeTrasfer – SendGB gibi platformlara dosyaları yükleyip göndermek durumunda kalınmaktaydı. Microsoft 365 bu sorunlara güzel bir çözüm getirmiş. Dosya İsteği göndererek karşı tarafın göndereceği dosyaları direk olarak kendi OneDrive Ortamınıza Dosyaları göndermesini sağlayabilirsiniz. Karşı taraf sizin kesinlikle mevcuttaki OneDrive dosyalarınıza erişimi söz konusu değildir; bu konuda da içiniz rahat olabilir 🙂

Senaryo Oluşturalım: Size gönderilecek dosya boyutu 2 GB yada daha da fazla 🙂 Karşı taraf WeTransfer SendGB gibi ortamlara yükleme yapacak ve ilgili dosyalar öyle veya böyle dış dünyaya çıkmış olacak. Siz Dosya İste özelliğini kullanarak karşı tarafın sizin belirlemiş olduğunuz OneDrive Klasörüne dosyaları yüklemesini sağlayabilirsiniz.

Şimdi “Dosya İste” Özelliğinin Nasıl Kullanıldığına Geçelim:

OneDrive ‘a erişim sağlıyoruz ve burada Dosya İsteği işleminde kullanabilmek için “Yeni Klasör” oluşturarak işlemlerime başlıyorum. Yeni klasör yapmamdaki amaç karşı tarafın göndereceği dosyalara mevcuttaki dosyalarımla karışmaması için. Elma ile armut karışmasın 🙂

Klasörüme Anlamlı Bir İsim Belirliyorum.
Oluşturmuş Olduğum Klasörümü İşaretliyorum ve “Dosya İste” Butonuna tıklıyorum.
Dosya İsteme talebine de İsim veriyorum; buradaki ismi klasör ismiyle karıştırmayalım.
İstek Karşı tarafa ulaştığında mailinde göreceği İstek İsmidir.
Burada isteği göndereceğimiz mail adresini yazıyoruz. Şirket dışından kişilere de gönderim yapabilirsiniz. İsteği göndereceğimiz e-mail adresini yazıp gönder diyoruz.
Dosya İsteğinin başarılı bir şekilde gönderildiğini görebilirsiniz.
Ben Testimi kendi Hotmail hesabım üzerinde yaptığım için hesabıma bağlanıyorum. Maillerimi kontrol ettiğimde Dosya İsteğinin tarafıma ulaştığını görüyorum. İlgili maili açıyorum.
Gelen Mailde Dosya Talep ismine verdiğim ismin geldiğini görüyorum. “Dosyaları Karşıya Yükle” Diyerek İşlemi başlatıyorum.
Açılan Ekranda “Dosyaları Seç” Butonuna Tıklıyorum.
Karşıya göndereceğim dosyalarımı seçiyorum.
Dosyalarımı da seçtiğime göre “Karşıya Yükle” Diyerek Yükleme İşlemini Başlatabilirim.
Yükleme İşlemim Devam Ediyor…
Dosya boyutunuza bağlı olarak bu süre uzayabilir.
Dosyaları Karşı tarafa başarılı bir şekilde yükledi.
Şimdi Portal hesabımıza gelelim gerçekten yüklediğimiz dosyalar OneDrive ‘da belirlemiş olduğumuz klasöre gelmiş mi kontrollerimizi yapalım.
OneDrive da Belirlediğim klasörümü açtığımda dosyaların içine yüklendiğini görmekteyim.

Faydalı Olması Dileğiyle…
Bir Başka Yazıda Görüşmek Üzere…

Bir yorum ekleyin